Aj 35 rokov po Nežnej revolúcii je odkaz slobody stále živý a dôležitý. Sloboda, ale aj demokracia nie sú len heslá, ale predstavujú hlavne hodnoty, ktoré treba chrániť a byť za ne vďační.
Práve študenti začali písať dejiny po 17. novembri. A ako spolu súvisia dátumy 17.11. 1939 a 17.11.1989 si na hodinách dejepisu ozrejmili žiaci 9.A a 9.B. Aktivita Študentský deň slúžila na informovanie žiakov o štátnom sviatku SR. Kooperatívnou metódou učenia „skladačkou“ si zdokonalili schopnosť pracovať s textom – vyhľadávať a triediť informácie. Počas tímovej práce sa žiaci učili formulovať postoje, argumentovali svoje názory. Kritické myslenie rozvíjali metódou riešenia problému. Na vyučovaní sme si pripomenuli, že právo slobodne myslieť, slobodne sa rozhodovať má každý vo svojich rukách, je na zodpovednosti každého z nás, či túto slobodu využije správne.
A vy? Poznáte históriu týchto sviatkov? V školskom rozhlasovom vysielaní nám ju deviatak Matej K. stručne zopakoval.
28. októbra 1939 sa v Prahe konala demonštrácia študentov k 21. výročiu vzniku Československej republiky. Zároveň sa stala protestom proti nacistickej okupácii Čiech, Moravy a Sliezska. Na zhromaždení bol zabitý pekársky učeň Václav Sedláček a ťažko zranili študenta medicíny Jana Opletala. V tom čase 24-ročný vysokoškolák Opletal podľahol zraneniam 11. novembra a 17. novembra nariadil ríšsky protektor zatvorenie českých vysokých škôl a internátov. Ako akt solidarity a spomienky na rozpútanie teroru proti českým vysokým školám a ich študentom vyhlásil roku 1941 Medzinárodný zväz študentstva na manifestácii v Londýne 17. november za Medzinárodný deň študentstva.
Pád komunizmu v Československu je spájaný najmä s demonštráciami, ktoré sa konali od 16. novembra v Bratislave a od 17. novembra 1989 v Prahe. Hoci sa tieto prvé dve demonštrácie konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a teda 50. výročia nacistických razií na Pražských vysokoškolských internátoch, účastníci demonštrovali slovne aj transparentmi proti komunizmu. Po zásahu bezpečnostných zložiek voči demonštrujúcim študentom a zapojení sa širokej verejnosti do ďalších demonštrácií spomienka na nacistické represie symbolicky vyústila do pádu komunistického režimu.
Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie „nežná“ alebo „zamatová revolúcia“. Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.
Mgr. Mária Majzelová