Prehľad atmosferických javov
Väčšinu atmosférických javov zhŕňame pod pojem meteory. Atmosférické javy, ktoré sa nedajú zaradiť pod pojem meteory, ale ktoré treba tiež pozorovať, zaraďujeme do osobitnej skupiny, a to pod názvom iné javy.
Meteory
Meteorom nazývame úkaz, ktorý sa dá pozorovať v atmosfére alebo na zemskom povrchu, s výnimkou oblakov. Môže mať charakter zrážok, suspenzií a usadenín pevných alebo kvapalných častíc, vodných alebo iných častíc. Môže ním byť aj jav optickej alebo elektrickej povahy. Meteory sa môžu vyskytovať v rôznych výškach od povrchu zeme (napr. osuheľ) až do vysokých vrstiev atmosféry (napr. polárna žiara).Pod pojmom meteory v meteorologickom zmysle nie sú zahrnuté astronomické meteory (telesá kozmického pôvodu).
Podľa zloženia a podmienok vzniku môžeme meteory rozdeliť na 4 skupiny, a to: hydrometeory, litometeory, fotometeory a elektrometeory.
- Hydrometeory sú meteory vytvorené sústavou vodných častíc, a to v stave kvapalnom alebo tuhom, padajúce alebo vznášajúce sa v atmosfére alebo zdvihnuté z povrchu zeme, prípadne usadené na predmetoch na zemi alebo vo voľnej atmosfére.
- Litometeory sú meteory vytvorené sústavou častíc, ktoré sú väčšinou v tuhom skupenstve a nepochádzajú z vody. Tieto častice sú viac-menej suspendované vo vzduchu alebo sú zdvihnuté z povrchu zeme vetrom.
- Fotometeory sú svetelné jyvy vyvolané odrazom, lomom, zozptylom alebo interferenciou (slnečného alebo mesačného) svetla.
- Elektrometeory sú viditeľné alebo počuteľné prejavy atmosférickej elektriny.
Poveternostné značky
Práca na meteorologickej stanici spočíva v systematickom meraní meteorologických prvkov pomocou prístrojov a v sústavnom vizuálnom pozorovaní atmosférických javov, prípadne v odhadovaní niektorých prvkov. Všetky vykonávané pozorovania sa na stanici každodenne zaznamenávajú pomocou medzinárodných poveternostných značiek.