• Slnkomer - heliograf

        • Na klimatologických staniciach sa zaznamenáva čas a trvanie slnečného svitu pomocou prístroja nazývaného slnkomer (heliograf). Z charakteru záznamu sa dá približne usudzovať aj o intenzite slnečného žiarenia. Na papierových páskach prepaľovaním prístroj registruje tepelný účinok slnečných lúčov sústredených guľovou šošovkou. Vplyvom zdanlivého denného pohybu Slnka vzniká na papieri prepálená čiara.
          Základnú časť tvorí guľa s polomerom 48 mm, zhotovená zo špeciálneho skla, jemne brúsená a leštená. Je umiestnená na miske stojana, ktorý sa môže pohybovať všetkými smermi.
          Na registračné pásky ma slnkomer guľový prstenec, ktorého p
          olomer je blízky ohniskovej vzdialenosti guľovej šošovky. Prstenec je uložený na stojane a jeho poloha je nastaviteľná podľa stupňov zemepisnej šírky, ktoré sú vyznačené na stupnici upevnenej na boku stojana. Nastavená poloha sa zabezpečí fixovacou skrutkou.

          Registračné pásky z tenkého kartónu sú trojaké:

          1. na zimné obdobie (12.10.-28.2.) sa používajú krátke zakrivené pásky, ktoré zasúvame do horných drážok misky,

          2. na obdobie okolo rovnodennosti {6 týždňov - (1.3.-11.4., 1.9.-11.10.)} sa používajú rovné pásky, ktoré zasúvame do prostredných drážok,

          3. na letné obdobie (12.4.-31.8.) sa používajú dlhé zakrivené pásky, ktoré sa zasúvame do spodných drážok.

          Vplyvom slnečnej energie sústredenej v ohnisku sklenej gule farba žltne až hnedne, prípadne sa páska aj prepáli, čo umožňuje vyhodnocovanie času trvania slnečného svitu.