Dňa 16. 2., posledný deň pred jarnými prázdninami, sa naši deviataci zúčastnili dejepisnej exkurzie v Tvrdošíne. Jej obsahom bola výstava o životnom príbehu Anny Frankovej „Nechajte ma byť takou, aká som“.
Výstava sa skladala z dvoch častí - historickej a súčasnej. Spájala ich téma stereotypov, predsudkov a diskriminácie v minulosti a dnes. Životom Anny Frankovej od jej narodenia až po smrť v koncentračnom tábore Bergen-Belsen ich sprevádzali študenti Strednej odbornej školy lesníckej, kde sa výstava realizovala. Prostredníctvom archívnych fotografií bol zdokumentovaný život Frankovcov v Nemecku, emigráciu do Amsterdamu a ukrývanie sa v tajných priestoroch firmy Otta Franka. Historický kontext doby: vzostup nacionálneho socializmu, diskrimináciu a prenasledovanie židovského obyvateľstva, ktoré vyústilo do genocídy. Druhá časť výstavy nechávala prehovoriť súčasných mladých ľudí. Tu sme si mohli položiť rôzne otázky, týkajúce sa našej vlastnej identity.
Žiaci si cez aktívne učenie o druhej svetovej vojne a holokauste rozvíjali samostatnosť, spoluprácu, zodpovednosť, tvorivosť a kritické myslenie. V dejepisnej úvahe sa zamýšľali nad odkazom a posolstvom 13-ročnej Anny pre nich a nad predsudkami vo svojom živote. Uvažovali, či je možné poučiť sa z chýb v minulosti alebo tieto chyby robíme aj dnes. A prečo je tomu tak?
Kládli si otázky a hľadali odpovede na to, aký význam a dopad mal nacionálny socializmus na život ľudí. Netradičné vyučovanie dejepisu mimo školských lavíc malo za cieľ uvedomiť si, aký veľký vplyv nielen v online priestore nadobúdajú prejavy extrémizmu v súčasnosti a aby žiaci vedeli k tomu zaujať odmietavý postoj a svoje presvedčenie aj správne argumentovali.
Niektoré zamyslenia žiakov
Mgr. Mária Majzelová, Mgr. Viera Poláková