Tento dátum vyhlásila 30. Generálna konferencia Organizácie spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) v novembri 1999 a po prvý raz sa oslavoval 21. februára 2000. Pripomenutie, poznávanie a zvyšovanie úrovne ovládania a používania spisovného slovenského jazyka a zároveň zvyšovanie povedomia v oblasti jazykovej kultúry nášho národa bolo cieľom realizácie zaujímavých aktivít na našej škole.
Je dôležité poznať, vážiť si a pestovať svoju materinskú reč. Počuli ste už o tom, že každé dva týždne zanikne jeden jazyk spolu so svojím kultúrnym dedičstvom? Možno by takýto osud postihol aj našu slovenčinu, keby nebola hŕstka nadšencov, ktorí mali dosť odvahy a pevnej vôle, aby sa tak nestalo. Práve život a činnosť Ľ. Štúra a štúrovcov sme si v súvislosti s Medzinárodným dňom materinského jazyka pripomenuli tento týždeň na hodinách SJL.
Vyučujúci na I. aj II. stupni si pripravili pre žiakov zaujímavé aktivity, veď posúďte aj sami.
Naši prváci doteraz naučené písmená požili pri prepise básne Slovenčina - moja láska od spisovateľky Márie Haštovej. Básničku doplnili vlastnou ilustráciou.
V 2.A si žiaci precvičovali cez interaktívnu tabuľu a pracovné listy tvrdé a mäkké spoluhlásky, na čítaní pracovali s textami slovenských autorov.
Žiaci 2. B si tento deň pripomenuli prepisom básne Slovenčina od spisovateľa Štefana Moravčíka.
Odkaz z básne o poklade, ktorý má v sebe matkino srdce, malí druháci dotvorili vlastnou ilustráciu.
Žiaci 3. ročníka si pripravili 4 aktivity, týkajúce sa tejto témy:
1. aktivita: práca na tému Po stopách umenia venovaná Ľubomírovi Feldekovi (vyhľadávanie zašifrovaných diel v texte) a práca s časopisom Slniečko (oboznámenie sa s ľudovou slovesnosťou),
2. aktivita: vypracovanie PL so zábavnými doplňovačkami a krížovkami k téme vybrané slová,
3. aktivita: žiaci recitovali básničky, ktoré sa naučili na hodinách čítania,
4. aktivita: zábavné hry na interaktívnej tabuli k téme vybraných slov.
4.A si na hodine slohu pripomenuli veľký význam materinského jazyka, žiaci napísali krátku slohovú prácu o rodnej reči a v knižnici si práce spoločne vyhodnotili.
4.B robili kvíz "MILUJEM SLOVENČINU", prečítali si báseň od M. Rúfusa Modlitba za Slovensko, ktorú potom prepisovali na papier.
5.A sa počas vyučovacej hodiny stala účastníkmi súťaže RISKUJ! a hravou formou si zopakovali vedomosti z oblasti ľudových piesní, rozprávok, prísloví, porekadiel, pranostík a literárnej terminológie. Jednotlivým skupinám sa darilo veľmi dobre. Žiaci zaktivizovali svoje vedomosti, zvolili stratégiu a odhodlane sa pustili do súťaženia.
5.B si zasa prostredníctvom pravopisných doplňovačiek zopakovala pravopis vybraných slov a žiaci sa stali autormi moderných rozprávok.
Žiaci 6.A a 8.B triedy pracovali v skupinách. Vyhľadávali v kvíze správne spisovné výrazy, hlaholikou napísali mená členov skupiny. Potom v tajnej šifre zaznamenali citát o potrebe spisovného jazyka. Zahrali sa aj na spisovateľov. Zo sociálnej balady Zuzanka Hraškovie vytvorili rozprávku. V ďalších úlohách vytvorili plagát na podporu čítania kníh a príspevok do triednych novín.
6.B tvorili pojmovú mapu, ktorá približuje ľudovú slovesnosť. Žiaci pracovali v skupinách, kde mal každý svoju úlohu. Jedna skupina tvorila pojmovú mapu, druhá skupina pripravovala príklady na krátke formy ľudovej slovesnosti a tretia skupina zhromaždila názvy niektorých ľudových piesní a výtvarne zobrazovali ďalšie formy, prvky ľudovej slovesnosti.
Siedmaci porovnávali krásu slovenského slova v minulosti a dnes. V projektoch písali a kreslili slová podľa dobového výskytu: archaizmy, historizmy, neologizmy a tiež aj nárečové slová, s ktorými sa stretli pri čítaní poviedok našich spisovateľov. Žiaci si uvedomili, že slovenská reč v každom období bola originálna a krásna.
Trieda 8.A sa vrátila do obdobia romantizmu a v krojoch a kostýmoch zarecitovala báseň o slobode Mor ho! Žiaci sa pri tom naučili, že sloboda je dar, o ktorý treba bojovať a že si máme vážiť všetko, čo nám vybojovali naši predkovia. Každý národ má právo na svoju reč a na svoju krajinu. Túto báseň sme zvečnili do krátkeho videoklipu, ktorý si môžete pozrieť na stránke školy.
Deviataci si pripravili rozhlasovú reláciu o význame tohto dňa. Dostali sa aj do pozície redaktorov a vydali "SLOVENSKJE NÁRODŇJE NOVINI" napísané štúrovským pravopisom, čím sa splnil ich sen o nepoužívaní "y/ý". Hádali frazeologické hádanky, rozvíjali si čitateľskú gramotnosť a svoje vedomosti o osobnosti Ľudovíta Štúra si overili vo vedomostnom kvíze.
Vyučujúci SJL na I. a II. stupni